طرح خام قلمزنی اصفهان

پنجشنبه 29 آبان 1399 10:05 ق.ظ

نویسنده : مهران خاشعی
طرح خام قلمزنی، همانی است كه كارهای بعدی آن هنوز انجام نشده و استاد لازم است كه برای این كه طرح او زیبا و نفیس به نظر برسد، كارهای بعدی را روی آن انجام داده و بعد از آن به بازار عرضه كند. استاد در طرح خام می تواند طرح را از چندین تغییر داده و در نهایت به بهترین شكل ممكن آن را ایجاد كند. 

قلمزنی همان ایجاد نقش و نگار روی كالاهای فلزی مانند نقره، طلا، برنج، كه هرگز و تحت هیچ شرایطی از بین نمی رود. قلمزنی از دوران گذشته وجود داشته و به خاطر حمایت هنرمندان تا به امروز پابرجا مانده است. طرح قلمزنی برجسته یكی از بهترین طرح هایی است كه در كارگاه های اجرا می شود. قلمزنی روی ظروف مس از قدیم الایام انجام می شد .

طرح قلمزنی

قلمزنی اصفهان
شهر اصفهان، مهد قلمزنی است و طرح های قلمزنی در ابتدا توسط استادان ترسیم شده و روی آن ها در سطح فلزی، قیر كشیده می شود تا طرح روی فلز ثابت باقی بماند. بعد از این كه طرح مشخص شد، با قلم و چكش روی سطح فلزی ترسیم می شود تا روی سطح به مدت طولانی باقی بماند. در سطح شهر اصفهان كارگاه های قلمزنی خیلی زیادی وجود دارد كه به مرور زمان مجهز شده اند و تجهیز كارگاه ها باعث شده كه افراد خیلی زیادی در این كارگاه ها كار كنند. 
شهر اصفهان از زمان های قدیم، مهد این هنر و میناكاری بود و به همین دلیل شاهدیم كه بسیاری از اساتید قلمزنی از این شهر بوده و تربیت نسل های جدید باعث خواهد شد تا این هنر با حفظ ریشه های باستانی به نسل های بعدی منتقل شود. طرح خام قلمزنی ، لازم است كه از جهات مختلف بررسی شود.

طرح های متنوع روی سطوح مختلف فلزی
این هنر روی سطوح مختلف فلزی مانند طلا، نقره برنج، مس انجام می شود و استادان این هنر  نسبت به سایر اساتید، بیش تر بوده و طرح های روی این فلز تاریخچه و دیرینه بسیار قدیمی دارند و از قدیم الایام این هنر روی مس تاریخچه دیرینه ای ندارد. برخی از اساتید طرح های خام را از چند جهت بررسی می كنند تا در نهایت نهایی شده و كارهای بعدی آن ها انجام شود.

طرح قلمزنی

 
ظروف قلمزنی
طرح های قلمزنی را می توان روی ظروف مختلفی مانند بشقاب، قاشق، گلدان، كاسه انجام داد و اكثر اساتید عادت كرده اند كه روی این ظروف كه سطح مسطح آن ها خیلی بیش تر است، طرح های قلمزنی را انجام دهند. در طرح خام می توان گفت كه هنوز ظرف بعد از آن تمیز نشده اند و وقتی كه طرح خام توسط استاد نهایی شد، بقیه كارها با سرعت هر چه بیش تری انجام می شود. 

محبوبیت مس برای انجام طرح های قلمزنی 
فلز مس از زمان های قدیم به گونه ای بود كه اساتید این هنر روی آن طرح های مختلف را اجرا می كردند. طرح هایی كه از زمان های قدیم تا به امروز باقی مانده و هر روز بر میزان محبوبیت این طرح ها و ظروف افزوده می شود. طرح خام مرحله ای است كه در مرحله ابتدایی بوده و استاد لازم است كه كارهای بعدی را روی آن انجام دهد. 

طرح خام قلمزنی، همانی است كه كارهای بعدی آن هنوز انجام نشده و استاد لازم است كه برای این كه طرح او زیبا و نفیس به نظر برسد، كارهای بعدی را روی آن انجام داده و بعد از آن به بازار عرضه كند. استاد در طرح خام می تواند طرح را از چندین تغییر داده و در نهایت به بهترین شكل ممكن آن را ایجاد كند. 
دیدگاه ها : () 
برچسب ها: طرح قلمزنی اصفهان ، طرح قلم زنی اصفهان ، طرح قلمزنی ، طرح قلم زنی ، قلمزنی اصفهان ، قلم زنی اصفهان ، آموزش قلمزنی ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 29 آبان 1399 10:09 ق.ظنظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic